Uważność i spokój żabki

uwaznosc

Eline Snel  „Uważność i spokój żabki”

Jesteś głupia! krzyczy córka swojej siostrze prosto w twarz. Głupia, głupia, głupia! – przybliża się niebezpiecznie z każdym słowem, markując uderzenie. Jest wieczór, a to chyba czwarta taka sytuacja tego dnia. I chociaż jestem już bardzo zmęczona, znajduję jeszcze jakieś resztki sił i empatii, by dostrzec w niej człowieka zmagającego się ze złością, frustracją, rozczarowaniem. Przytrzymuję delikatnie jej ręce, mówię, że widzę, jak bardzo jest zdenerwowana. Pytam ją, gdzie w ciele czuje złość – dopiero od niedawna omawiamy sygnały z ciała, ale (jak to dziecko) wychwytuje je o wiele lepiej niż ja.
Czuje w mięśniach, w oszalałym biciu serca i spoconych dłoniach. Proponuję medytację. O dziwo, zgadza się – jestem pewna, że tylko ze względu na tytuł “Test spaghetti”. Włączam płytę, wyprasza mnie z pokoju, kładzie się i wsłuchuje w miły głos lektorki.
Po kilku minutach przychodzi. Nie całkowicie spokojna, ale już bardziej rozluźniona – nie ma zaciśniętych pięści i grymasu na twarzy.
Pytam, jak się czuje. Lepiej.
Czy jest zdenerwowana? Tak, dalej jest.
Czy ma ochotę pobić siostrę? Nie, już nie.

I to w zasadzie mogłoby wystarczyć jako recenzja 🙂 Do książki dołączona jest płyta, właśnie ta, której słuchała rozzłoszczona córka. Moje dzieci wcale nie sięgają po nią chętnie, a uczynienie z niej codziennego rytuału kosztuje mnie sporo zaangażowania –  jednak w chwilach takich, jak opisana wyżej, jestem po prostu pewna, że to zaangażowanie jest moją (naszą wspólną) inwestycją.
“Uważność i spokój żabki” napisana jest prostym, przystępnym językiem, obrazowo przedstawiającym uważność, świadome oddychanie czy mechanizmy powstawania i regulacji emocji.
Mam poczucie, że to bardzo pomocna propozycja dla rodziców, którzy chcą wspierać swoje dzieci w radzeniu sobie z emocjami. I dla tych, którzy sami chcą się tego uczyć.

Minusy są czysto techniczne. Książka jest klejona, więc trzeba się z nią obchodzić uważnie (!). Zabrakło  mi też wypisania poszczególnych nagrań na nadruku płyty – ilekroć ją włączam, zgaduję, jakie ćwiczenie kryje się pod konkretnym numerem nagrania.
Książka zawiera propozycje ćwiczeń dla dzieci od 5 do 12 roku życia. Wszystkie nagrania zostały opisane i omówione, a kojący głos lektorki, Agnieszki Marszałek, jest ogromnym ich atutem.

 

Powrót do poprzedniej strony