Gosia Musiał

Gosia Musiał

Rodzicielski Everest

O tym, że ma się w domu nastolatka, można przekonać się oczywiście metrykalnie, ale też słysząc dochodzące późnym wieczorem z kuchni odgłosy przygotowywanego posiłku. Tudzież rano, nie mogąc dobudzić młodego człowieka.

 


Najbardziej zaś człowiek wie, że to już, gdy to, co się dzieje, zaczyna dotykać najgłębszych pokładów, najbardziej ukrytych, niedostrzeganych na co dzień.
I niby było wiadomo, że to może być czas trudny i dla dojrzewającego, i dla towarzyszących mu dorosłych, ale to trochę jak z początkami rodzicielstwa – nawet, jeśli ktoś uprzedzał nas, że może być trudno, i tak nie dało się przygotować.
No więc i teraz bierze ten okres człowieka z zaskoczenia. Niby jest łatwo, aż się można zdziwić, że za łatwo, a potem spada jak grom.
I niby człowiek wiedział, że szukanie własnej tożsamości, że oddzielanie się od tego, co do tej pory, że silne, skrajne emocje, że przyglądanie się podstawowym wartościom jak przez lupę, że czasem odrzucanie tego, co do tej pory oczywiste – ale i tak, gdy wszystkie te określenia zyskują rzeczywisty wymiar, bywają przygniatające.

I wszystkie dotychczasowe wyzwania, te kupki i zupki, te adaptacje, płacze przy rozstaniu, nieprzespane noce i inne przywileje płynące z bycia rodzicem, naprawdę – nie, że stają się bułką z masłem, one wciąż mają aspekt wyzwania. A jednak to, co się dzieje nieco później, wydaje się być rodzicielskim Everestem. Wyzwaniem wyzwań.

 

Bo już nic nie jest tak istotne, jak trwanie obok, z pełną pokory miłością i zapewnieniem, że się nigdy nie zostawi, nie odrzuci, nie wzgardzi, nie obrazi.
Że się zawsze będzie obok, w gotowości do budowania zrywanej raz po raz relacji, nie pamiętając złego, nie odczytując nic przeciw sobie, będąc ponadto.
A gdy się nie ma sił, że się ich poszuka, że się znajdzie wsparcie, by móc tym wsparciem pozostać.Miłość cierpliwa jest,

łaskawa jest.

Miłość nie zazdrości,

nie szuka poklasku,

nie unosi się pychą;

nie dopuszcza się bezwstydu,

nie szuka swego,

nie unosi się gniewem,

nie pamięta złego;

nie cieszy się z niesprawiedliwości,

lecz współweseli się z prawdą.

Wszystko znosi,

wszystkiemu wierzy,

we wszystkim pokłada nadzieję,

wszystko przetrzyma.

Miłość nigdy nie ustaje.

 

Foto: Unsplash

Podziel się tym artykułem: 

Share on facebook
Share on email
Spodobał Ci ten artykuł?

Zapisz się do newslettera

W pierwszej kolejności dowiaduj się o nowych wpisach, o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
4 lat temu

Boże, Małgosiu, nie mogłaś lepiej trafić z tym felietonem. Chyba byłaś u nas wczoraj wieczorem w domu? Bo skąd wiedziałaś, że właśnie dziś potrzebuję takiego wsparcia, takich słów… i ten fragment Hymnu o miłości… Dziękuję!!!

Marta
Marta
4 lat temu

Jeszcze przede mną, ale jak zwykle dla mnie i w punkt.
Dziękuję ❤️

stopkalog_bw

© 2013-2023 Małgorzata Musiał.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

2
0
Skomentuj!x

Dołącz doDOBREGO GRONA

Zapisz się i pobierz bezpłatne materiały.
W pierwszej kolejności dowiesz się o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.
.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane przetwarzam w celu realizacji zamówienia oraz jego rozliczenia. Szczegóły dotyczące ochrony danych osobowych znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

Zapisując się do newslettera:

* wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865, moich danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego, w szczególności w celu przesyłania informacji o produktach, promocjach i świadczonych usługach oraz składania ofert i propozycji zawarcia umowy i w tym zakresie do bezpośredniego kontaktu elektronicznego za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail). Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO, po zapoznaniu się przeze mnie z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania danych osobowych.


* wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Małgorzaty Musiał prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865