Konsultacje

WSPARCIE DLA CIEBIE 

Indywidualna konsultacja
jest okazją do uważnego przyjrzenia się zachowaniom dziecka, zastanowienia nad przyczynami danej sytuacji i poszukania wspierających form komunikacji w Waszej rodzinie.

Opinie

Pani Małgosia była dla nas ogromnym wsparciem w okresie buntu naszego syna. Dzięki jednej rozmowie zrozumieliśmy, gdzie leży problem oraz jak możemy pomóc sobie i naszemu dziecku. W miarę konsekwentnego stosowania się do wskazówek Pani Małgosi, opanowaliśmy bunt naszego maluszka, a co więcej zaczęliśmy rozumieć się z synkiem nawzajem i od tego czasu nasze wspólne życie jest spokojniejsze i bardziej radosne;) Dziękujemy!

Paulina

Korzystałam z konsultacji z Panią Małgorzatą po urodzeniu drugiego dziecka. Była to duża zmiana dla wszystkich członków rodziny, a ja starając się rozerwać, żeby jednocześnie zaspokoić potrzeby dwójki dzieci, czułam się zagubiona. Konsultacje bardzo mi pomogły w tym wszystkim znaleźć balans. Pomimo tego, że minęło już wiele miesięcy, niektóre z tych rad do tej pory nosze w sercu i w chwilach zwątpienia przypominam je sobie. Zaskoczyło mnie podejście Pani Małgorzaty, która w bardzo przystępny, ludzki sposób powiedziała, że te wszystkie rozterki są normalne, dala mi dużą dawkę empatii, a także przypomniała, jak ważne jest, żeby w tym wszystkim też zatroszczyć się o siebie. Fajne jest to, że konsultacje nie maja charakteru listy wytycznych od wszystko-wiedzącego guru, tylko zapewnienie wsparcia oraz podsunięcie pomysłów, które warto wypróbować, bo w końcu w każdej rodzinie może zadziałać coś innego. Bardzo polecam, u nas się poprawiło 🙂

Monika

Rozmowa z Małgosią bardzo mi pomogła. Po pierwsze uspokoiła mnie – dała poczucie, że to, co się dzieje między mną a córką, jest zupełnie normalne i nie jest ewenementem na skalę kosmosu. Wiem teraz, że trzeba się trochę wyluzować i zdać na intuicję, nie doszukiwać się miliona znaczeń w każdym fochu i końca świata w każdej awanturze. Informacja o budowie mózgu i niedojrzałości emocjonalnej dziecka była tu kluczowa 😉 Po drugie, sam fakt, że mogłam się wygadać przed kimś kompetentnym, doświadczonym i z poglądami na tematy wychowawcze podobnymi do moich… no wiadomo. Porady w internecie są różne, w większości nie do przyjęcia dla mnie. Pewnie nie jestem i nie będę idealną matką, ale już się tak nie napinam na ten ideał – nabrałam trochę dystansu 😉

Maja

Nasza konsultacja dotyczyła przygotowania 2,5 rocznego synka na pojawienie się siostrzyczki. Wcześniej mailowo ustaliliśmy tematy, jakie chcielibyśmy poruszyć. Pół roku później jestem jeszcze silniej przekonana o ogromnej wartości tej konsultacji. Dała nam fundament, na którym zaczęliśmy budować nowe relacje w rodzinie. Wspominam to, o czym wtedy rozmawialiśmy, średnio kilkanaście razy dziennie. To był najlepszy prezent jaki mogliśmy sobie dać w tym niełatwym czasie.

Anna

Konsultacje rodzicielskie z Małgosią są dla mnie jak koło ratunkowe, po które sięgam kiedy czuję, że tonę we własnych problemach wychowawczych lub kiedy myślę, że tracę grunt pod nogami i wiarę w to, że rodzicielstwo bliskości jest dla mnie. Rozmowy z Małgosią zawsze przebiegają w ciepłej i przyjaznej atmosferze i mimo że kontakt jest telefoniczny, a Gosię znam wyłącznie z jej postów na blogu, czuję się jak na kawie z serdeczną koleżanką. Małgosia niezwykle skutecznie pomaga w rozwiązywaniu bieżących problemów wychowawczych z cyklu „już nie wiem, co mam robić”, ale co dla mnie najważniejsze – rozmowy i wsparcie jakiego udziela, ładują na maxa moje akumulatory i dodają sił w podejmowaniu rodzicielskich wyzwań.

Agnieszka

Z Małgosią zetknęłam się pierwszy raz prawie 1.5 roku temu gdy moje relacje ze starszym synem (wówczas 3,5 letnim) sięgnęły dna, a ja podczas pobytu z dziećmi na wakacjach straciłam wszelka nadzieje. W ramach desperacyjjnego przeszukiwania netu trafiłam na stronę Małgosi. Okazało się, że mimo dzielącej nas odległości kilkuset kilometrów możemy odbyć małą sesję przez telefon, w godzinach nocnych po uśpieniu dzieci. Obawiałam się tej formy rozmowy, ale jak się okazało – zupełnie niesłusznie. Z Małgosią od razu znalazłam nić porozumienia i ZROZUMIENIA – co było dla mnie najważniejsze! Nie usłyszałam krytyki, że jestem okropną matką, a za to znalazłam osobę, która nie dość, że okazała mi wsparcie psychiczne, to jeszcze udzieliła konkretnych rad. To była rozmowa przełomowa, która pozwoliła mi się odbić od dna. Dzięki czemu zmieniłam część moich zachowań, a mój syn jakby to wyczuł – nasze relacje bardzo się polepszyły. Kłębek nerwów w moim żołądku zanikał. Następnego roku, gdy sobie znów z czymś nie radziłam – bez oporów zgłosiłam się do Małgosi i … Znów spotkałam się z ciepłym odbiorem i zrozumieniem. Każda rozmowa była dla mnie jak balsam leczniczy i ułatwiała mi wprowadzenie zmian w moim działaniu – tak, jak chciałam. Jest tylko jeden minus tej Dobrej Relacji – jest za daleko:) Chciałoby się mieć Małgosię na miejscu, żeby uczestniczyć na żywo w jej warsztatach i móc częściej się od niej uczyć.

Magda

Zarezerwuj termin


Rozmowa jest możliwa bez względu na miejsce zamieszkania rodziców – możemy umówić się na spotkanie w Toruniu, lub skorzystać z pośrednictwa telefonu bądź Skype’a.

Warsztaty

WSPARCIE DLA CIEBIE 

Warsztaty stacjonarne
okazja do pracy w kameralnej grupie, przyjrzenia się swoim rodzicielskim wyzwaniom i czerpania z doświadczeń innych rodziców

Tematy warsztatów

Złość jest emocją, której wiele osób nie lubi doświadczać, i wielu ludzi ma trudności z konstruktywnym wyrażaniem jej.

 • Jak ją okazywać, aby nie ranić, a jednocześnie zachowując autentyczność?
 • Jak okiełznać emocje i zachować spokój w trudnych sytuacjach?

 

W trakcie spotkania przyjrzymy się mechanizmom powstawania złości, sięgniemy do jej źródeł – by ją poznać i oswoić; przećwiczymy też taki sposób jej wyrażania, który nie atakuje drugiej osoby.

Czas trwania warsztatów: 8h

Dorastanie – nowy etap, nowe wyzwania, mnóstwo wątpliwości i obaw.

 • Jak budować wzajemne porozumienie?
 • Jak rozumieć to, co się dzieje?
 • Jak towarzyszyć dziecku w tym trudnym dla niego momencie życia?
 • Skąd brać siłę dla siebie, by móc przyjmować z zaufaniem to, co się dzieje w naszym domu?
 • Jaki jest potencjał czasu dojrzewania?

Porozmawiamy o naszych obawach i radościach, nadziejach i troskach; podzielimy się swoimi doświadczeniami, korzystając z bogactwa wspólnoty doświadczeń.


Poszukamy też strategii na to, jak każdego dnia dbać o tę relację i wzmacniać w dziecku poczucie, że jest kochane takie, jakie jest.

Czas trwania warsztatów: 8h

Świadomość własnych granic leży u podstaw budowania relacji z innymi ludźmi.

W rodzinie staje się bardzo ważnym aspektem w procesie wychowywania dzieci. Zapraszamy na warsztaty, podczas których porozmawiamy o tym:

 • czy należy stawiać granice dzieciom?
 • na czym polega przywództwo w rodzinie i budowanie autorytetu rodzica?
 • czego naprawdę potrzebują dzieci?
 • jak poradzić sobie z gwałtowną reakcją dziecko na naszą odmowę/zakaz?
 • czy rodzice muszą być zawsze zgodni co do stawianych granic?

I o wszystkim innym, co Was nurtuje w temacie granic:)

Czas trwania warsztatów: 4h

Relacja z rodzeństwem jest jedyną w swoim rodzaju – a jednak nie brak w niej poczucia krzywdy, niezrozumienia, rywalizacji, aż do całkowitego zerwania kontaktów w dorosłości.

 • Jak wspierać dzieci w budowaniu tej relacji?
 • Jak pomóc im stwarzać przestrzeń porozumienia, dialogu i wzajemności?
 • Jak reagować na ich konflikty?
 • Które z rodzicielskich działań wspierają, a które przeszkadzają dzieciom w dogadywaniu się i patrzeniu na siebie z życzliwością?

Czas trwania warsztatów: od 4h do 6h

Wszyscy rodzice stają wobec trudnych sytuacji wychowawczych.
Wielu z nich szuka takich sposobów radzenia sobie w tych chwilach, które nie uderzają ani w samo dziecko, ani w relację dziecka z rodzicem. Czują, że nie chcą straszyć, grozić, karać, manipulować – ale czasami nie wiedzą, co mogą zrobić w zamian.

 

Podczas warsztatów wspólnie poszukamy narzędzi, które pomogą nam nie tylko reagować na niepożądane zachowania dzieci, ale dawać im potrzebne w tych chwilach wsparcie.

Zastanowimy się, dlaczego dzieci w trudnych sytuacjach reagują często tak gwałtownie i emocjonalnie, oraz w jaki sposób możemy wtedy do nich dotrzeć, nawiązać dialog i pomóc im zrozumieć naukę z płynącą z tych momentów.

Czas trwania warsztatów: 4h

Dzieci przeżywają emocje wyjątkowo intensywnie, co może dawać początek bardzo gwałtownym reakcjom. Pojawia się wtedy bicie, plucie, kopanie, szczypanie i gryzienie, lub bardzo mocne słowa. Dorośli wobec takich zachowań czasem nie wiedzą, jak postąpić, by pomóc dziecku i jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo otoczenia.

W czasie spotkania porozmawiamy zatem o naturze emocji, o tym, jak wesprzeć dziecko w powrocie do równowagi oraz o skutecznych sposobach regulacji. Poszukamy strategii towarzyszenia dziecku w silnych przeżyciach i – korzystając z doniesień neuronauk – sprawdzimy, które z zachowań dzieci są normalnym etapem rozwoju, a które mogą być niepokojące.

 

Czas trwania warsztatów: 3-4h

Kiedy po całym trudnym dniu dzieci zasypiają i śpią słodko jak aniołki, rodzice często zaczynają cowieczorny rytuał obwiniania się.


Niepotrzebnie krzyknęłam.
Po tak się denerwowałem.
Znowu nie zareagowałam ze spokojem.

Jednak wyrzuty sumienia pojawiają się nie tylko w trakcie analizowania minionego dnia. Gwałtowna sprzeczka, ostre i nieprzyjemne słowa, schematyczna reakcja w trudnej sytuacji – to wszystko może budzić poczucie winy.


I chociaż refleksja nad podejmowanymi przez nas działaniami jest cennym i nieodzownym krokiem rozwoju, to proces obwiniania się zupełnie rozwoju nie wspiera. Wręcz przeciwnie – podcina skrzydła, zabiera energię i pozbawia nadziei na zmianę.

 

W trakcie warsztatów przyglądamy się konkretnym wyrzutom sumienia w trudnych sytuacjach, zaglądamy pod ich powierzchnię, by odczytać informację, którą nam przynoszą; zatrzymujemy się przy tym, co dla nas było w tych sytuacjach ważne i jaką wskazówkę z nich chcemy zabrać na przyszłość.
Warsztaty są również okazją, aby przekuć postanowienie „Będę lepszym rodzicem” w konkretne, leżące w naszym zasięgu, kroki.

 

Czas trwania warsztatów: min. 4h

Kontakt z drugim człowiekiem nierzadko obfituje w emocje, które utrudniają wzajemne zrozumienie.


Kiedy próbujemy porozumieć się z dzieckiem w sprawie domowych obowiązków; wytłumaczyć partnerowi/partnerce, jak chcielibyśmy postępować wobec dzieci; wyjaśnić dziadkom swoje stanowisko względem zasypywania wnuków słodyczami.


Słowem – wszędzie tam, gdy pomysły obu stron ścierają się i zaczynają ze sobą rywalizować.


Jak się porozumieć i usłyszeć, gdy tak bardzo chcemy być usłyszeni i zrozumiani?


Jak słuchać drugiej strony tak, by usłyszeć dokładnie to, co ona chce przekazać, ni mniej, ni więcej?

 

Warsztaty są okazją, aby:

 • poznać kolejne kroki empatycznej komunikacji,
  zastanowić się, co tak naprawdę chcemy przekazać drugiej stronie,
 • przećwiczyć dialog, który pomaga precyzyjnie wyrazić siebie samego i uważnie słuchać drugiej osoby,
 • spojrzeć inaczej na konfliktowe sytuacje i odkryć w nich potencjał do pogłębienia relacji.

 

Czas trwania warsztatów: min. 4h

Wyimaginowane potwory, projektowanie różnych strasznych wydarzeń (Co będzie, gdy umrzesz?), stres przed ważnym wydarzeniem – wszystko to może obezwładniać i odbierać radość życia.

 

 • Jak pomóc dziecku, które przeżywa lęk, niepokój, obawy?
 • Jak wspierać i towarzyszyć, stwarzając jednocześnie przestrzeń do oswojenia lęku?


W trakcie warsztatów przyjrzymy się uważnie dziecięcym lękom, przećwiczymy strategie wspierania dzieci w tych trudnych chwilach tak, by uszanować to, co przeżywają, a jednocześnie pomóc im lęk przezwyciężyć i żyć pełną piersią.


Sprawdzimy też, jak my, dorośli, możemy zadbać o siebie i swoje siły do towarzyszenia dzieciom z szacunkiem i uważnością.

 

Czas trwania warsztatów: od 4 do 6h.

O poczuciu własnej wartości sporo się pisze i mówi, podkreślając jej znaczenie w rozwoju dzieci i młodzieży. Pojawiają się różne pomysły, co może je wspierać, a co hamuje jego rozwój; z racji pewnego zamieszania wokół pojęcia poczucia własnej wartości czasem te pomysły okazują się być zupełnie nietrafione, czasem nawet bardziej poczuciu wartości szkodzą, niż pomagają.

 

W trakcie spotkania pochylimy się więc nad:

 • różnicą między poczuciem własnej wartości a samooceną oraz co z tego wynika,
 • konkretnymi działaniami, które my rodzice, możemy podejmować każdego dnia, by dziecięce poczucie wartości wspierać,
 • jakie nasze odruchowe reakcje i komunikaty w poczucie wartości dziecka uderzają.

Czas trwania: od 4h do 8 h.

 

Warsztaty bazujące na autorskim modelu piramidy (opisanym w książce „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”), wspierającym wychowanie bez nagród i kar.

Pracujemy w obszarze:

 • granic,
 • wyrażania i przeżywania emocji,
 • zapraszania dzieci do współpracy,
 • rozwiązywania konfliktów,
 • konsekwencji trudnych sytuacji.

Wersja pełna:
Spotkania odbywają się co tydzień (przez osiem kolejnych tygodni), w zamkniętej grupie uczestników.

Wersja weekendowa:
Warsztaty dwudniowe, sobota od 10.00 do 18.00, niedziela od 9.00 do 15.00.

 

Warsztaty bazują na elementach Porozumienia bez Przemocy M. Rosenberga, Metody bez Porażek T. Gordona, myśli duńskiego pedagoga Jespera Juula oraz wiedzy, której nauki neurobiologiczne dostarczają nam na temat ludzkiego, a zwłaszcza dziecięcego, mózgu.

stopkalog_bw

© 2013-2021 Małgorzata Musiał. Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Drogi Gościu!
Aby móc dopasować sposób korzystania ze strony
oraz aby móc ulepszać funkcjonalność mojej strony i dostarczać Tobie coraz lepsze usługi, potrzebuję Twojej zgody na dopasowanie funkcjonalności strony do Twojego zachowania.
Pamiętaj, że dbam o Twoją prywatność i bez Twojej zgody nie zwiększę zakresu tych uprawnień. Zgodę na ich przetwarzanie możesz wycofać w każdej chwili – szczegóły znajdziesz na podstronie Polityki Prywatności.

Zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności na podstawie art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (powszechnie określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”), pragnę poinformować o przetwarzaniu Twoich danych i o zasadach przetwarzania. Po wyrażeniu przez Ciebie zgody i kliknięciu w pole Zgadzam się będę zbierać dane osobowe, w ramach korzystania przez Ciebie z moich stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności portalu/strony internetowej, w tym zapisywanych w plikach cookies. Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celach określonych w mojej Polityce Prywatności, w szczególności abym mogła: – zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć boty, oszustwa i nadużycia, – dokonywać pomiarów, które pozwalają mi udoskonalać moje usługi. – jeżeli wyrazisz na to dodatkową zgodę – również w celu marketingu bezpośredniego, Twoje dane osobowe będą lub mogą być przekazywane do podmiotów realizujących usługi na moją rzecz, moich podwykonawców oraz podmiotów uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądów lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także w każdym czasie wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw wobec dalszego przetwarzania oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności, która opisuje również w jaki sposób możesz poinformować mnie o swoim żądaniu. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Z kolei taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i naszego marketingu własnego jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych mojej firmy, jak również podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody. Wedle mojej najlepszej wiedzy wdrożyłam wszelkie środki bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych wymagane przez przepisy prawa w zakresie ochrony danych osobowych, zaś Twoje dane osobowe są przetwarzane z należytą starannością i odpowiednio chronione przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione. Wszelkie postanowienia dotyczące ochrony danych osobowych oraz plików cookies znajdziesz również w Polityce Prywatności. Dlatego też proszę kliknij przycisk „Zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z moich usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji „desktop”, jak i „mobile”, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865 Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać pisząc wiadomość e-mail na adres m.musial@dobrarelacja.pl