Podcast

Gosia Musiał

Gosia Musiał

Nic nie wiesz

Kiedy byłam młodą matką i zaczynałam też wspierać innych rodziców, bardzo się martwiłam, że będę niespójna. Czyli: krzewiąca zacne idee, którym czasem nie umiem sprostać.

 

W zaciszu domowym miałam dla siebie sporo łagodności, ale na zewnątrz stawałam się najsurowszym krytykiem – żyjącym w ciągłej obawie, że ktoś mnie zobaczy, gdy warczę na dzieci, gdy je popędzam, lub gdy się całkowicie odpalam i reaguję nieracjonalnie, gwałtownie i chaotycznie.

 

Pamiętam z tego czasu dużo dokładania sobie wyobrażonych oczekiwań nieznanych mi ludzi, i rozwalające mnie na kawałeczki strzępki komentarzy sugerujących, że ktoś wyłapał moje słabości – i się nimi zgorszył.

 

Pamiętam, jak znajomy zasugerował, że nie wyglądam, jakbym lubiła być mamą. Albo kogoś zamurowało, bo nie zachowałam się zgodnie z jego wyobrażeniami.

 

Bardzo to przeżywałam i mieliłam w sobie.

Dziś wiem, dlaczego tak mnie to bolało, ale wiem też jeszcze jedno: można zobaczyć kogoś piętnaście razy przez 2 minuty jego interakcji z dziećmi – i oznacza to nie więcej niż zobaczenie kogoś kilkanaście razy przez chwilę w towarzystwie jego dzieci.

 

Nie można wyciągnąć z tego absolutnie żadnych wniosków. ŻADNYCH. O tym, jakim jest rodzicem. O tym, jaką ma z dziećmi relację. O tym, co się dzieje u nich w domu, poza domem i gdziekolwiek indziej.

 

Jeśli stoję przy kasie, a przede mną matka napomina trzyletnią córeczkę, żeby przestała szarpać bramkę, bo pani na nią zaraz nakrzyczy, to wiem tylko tyle, że w tamtej sytuacji tak powiedziała swojemu dziecku.
Nie, że straszy swoje dziecko. Nie, że nie ma pojęcia o budowaniu dialogu. Nie wiem też, czy jest nerwowa, czy “ma ze sobą kontakt” i czy jej dziecko czuje się zagubione.

 

A kiedy nawet mam częstszy kontakt, bo (dajmy na to) dany rodzic to bliższy znajomy, i spotykamy się od dłuższego czasu, i wiele przeróżnych sytuacji za nami – to wciąż nie mam całościowego obrazu. Nie znam historii tego człowieka, by doskonale rozumieć, ile już gnoju swoich doświadczeń przerzucił. Mogę słyszeć, jak nieprzyjemnie zwraca się do swoich dzieci czy współmałżonka, i może to boleć – ale nie mówi nic o drodze, jaką ta osoba przebyła, aby nie wnieść w swoje życie gorszych zachowań, aby porzucić przemoc, agresję, pogardę, gwałtowność etc.

 

Mogę widzieć, jak komuś trudno jest mówić “nie” swoim dzieciom. Mogę myśleć, że uczy w ten sposób swoje dzieci przekraczania granic innych. Ale nie wiem nic o tym, ile ten człowiek przeszedł, aby odważyć się wejść w rodzicielstwo.

 

Czy ja próbuję usprawiedliwiać siebie lub kogokolwiek innego? Bynajmniej. Moją intencją jest wyłącznie pokazanie, że ferowanie wyrokami, stawianie diagnoz i sypanie ocenami jak z rękawa nie tylko nie pomaga, ale jest nieskuteczne i zakłamuje rzeczywistość.
Po ponad dekadzie pracy z rodzicami mam głębokie przekonanie, że każdy, którego spotkałam, starał się jak najlepiej dla siebie i swojej rodziny. KAŻDY.

 

Ale oprócz tego, co widać na zewnątrz – czyli rodzicielskich działań, podejmowanych codziennie na nowo, aby utrzymać siebie i dzieci we względnej równowadze – jest też ogrom tego, co pod spodem, co działa często nieświadomie, odzywając się czasem w zatrważających nas samych sposób przy niespodziewanych sytuacjach.

 

Oto obrażam się nie dziecko i nie mogę odezwać się do niego przez dwa dni.
Oto czuję się tak rozwścieczona, że niemal chodzę po ścianach.
Oto zapadam się w siebie, pogrążam w otchłani i nie rozumiem, jak doprowadziło mnie w to miejsce wylanie zupy przez moje roczne dziecko.

 

Nieważne, czy pracujesz w szkole/przedszkolu/żłobku i widujesz mnóstwo rodziców w ich relacji z dziećmi.
Nieważne, czy jesteś doświadczonym rodzicem kilkorga dzieci, czy też świeżo upieczonym opiekunem niemowlęcia.
Babcią, ciotką, wujkiem czy trenerem, wychowawcą, terapeutą rodzinnym, lekarzem, sprzedawcą, kierowcą autobusu czy też sąsiadujesz z rodziną wielodzietną.

 

Widzisz tylko kawałek historii, tylko skrawki opowieści.
Jakiekolwiek działanie zechcesz podjąć, nigdy nie oceniaj rodzica.

 

Nic nie wiesz, Jonie Snow.

 

Foto: Unsplash

Podziel się tym artykułem: 

Share on facebook
Share on email
Spodobał Ci ten artykuł?

Zapisz się do newslettera

W pierwszej kolejności dowiaduj się o nowych wpisach, o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
Natalia
2 lat temu

Bardzo prawdziwe i doskonale w punkt.

Karina
Karina
2 lat temu

Bardzo dziękuję za ten tekst. Jestem świeżo po pobycie z dziećmi w kilku różnych miejscach: u moich rodziców, u teściowej i w pociągu. Widziałam, że w tych trzech miejscach zupełnie inaczej zachowywałam się względem swoich dzieci. Byłam niejednorodną matką. Powodem ku temu były moje wyobrażone oczekiwania o zachowaniu dzieci w pociągu (nikt nie zwrócił nam uwagi, a jednak nałożyłam na to filtr korygujący zachowanie moich dzieci), u jednych rodziców zbyt szybko reagowałam na konflikty moich dzieci (ponieważ moi rodzice równie szybko reagują na tego typu sytuacje, nie pozwalają im wybrzmieć i choć mi się to nie podoba, nie zgadzam się,… Czytaj więcej »

Olga
Olga
2 lat temu

Ostatnio na Facebooku mojej przyjaciółki znalazłam taki obrazek-mam nadzieję, że będzie widać (na górnej części obrazka są czynności które mama robi z dziećmi i podpis „ what i did” a na dole mama wpatrzona w smartphona i podpis „what you saw”).

C9C5B802-78A3-4E30-B46F-55E6ED3B2A1A.jpeg
Sława
Sława
2 lat temu

Dopóki nie miałam dzieci i na początku macierzyństwa oczytana „bliskościowymi” książkami byłam jedną wielką chodzącą oceną. A potem, gdy moje dzieci podrosły okazało się, że nic nie jest takie proste i łatwe. Teraz już nie oceniam, a od niedawna przestałam się (przynajmniej w niektórych sytuacjach) przejmować oceną innych. I jakoś takie łatwiejsze spotkania i wyjazdy się stały, bo jestem ja i dziecko, a nie cała ferajna wokół nas. Dzięki za ten tekst:)

Laura
Laura
2 lat temu

W punkt!

Paula
Paula
2 lat temu

Było mi to potrzebne..❤️
ciągłe bujanie się pomiędzy poczuciem odrzucenia, porównywaniem się, a potrzebą naprawienia wszystkich tych „nic nie robiących rodziców”…ech..to takie męczące.
a przecież tylko podarowana miłość daje przykład i odmienia („rozpuszcza lód w sercu” za Elsą 😉 )

Justyna
2 lat temu

Ale to ze mną rezonuje: „Kiedy byłam młodą matką i zaczynałam też wspierać innych rodziców, bardzo się martwiłam, że będę niespójna. Czyli: krzewiąca zacne idee, którym czasem nie umiem sprostać.” Też tak miałam i mam – szczególnie przy bliskiej rodzinie: czuję się oceniana, jak te „nowoczesne” metody zadziałają. Ale coraz bardziej rozumiem i uczę się, że im mniej ja będę oceniać innych, tym mniej będę się przejmować, że ktoś ocenia mnie. I służy mi to podejście ogromnie. Masz rację: You know nothing, John Snow 😉 A kiedyś też bliska mi osoba będąca za bardzo rygorystycznym wychowaniem, w większości sprzeciwiająca się… Czytaj więcej »

Aneta
1 rok temu

Nie można wyciągnąć z tego absolutnie żadnych wniosków. ŻADNYCH. O tym, jakim jest rodzicem. O tym, jaką ma z dziećmi relację. O tym, co się dzieje u nich w domu, poza domem i gdziekolwiek indziej. – W punkt. Bardzo trafne słowa. Z taką łatwością jest nam oceniać zachowanie innych osób pisałam o tym również u siebie na blogu https://odrudej.pl/dlaczego-ona-tak-krzyczy-wredna-matka/ Odkąd sama zostałam rodzicem – przestałam oceniać zachowanie innych matek. Może późno, ale dopiero będąc rodzicem wiele zrozumiałam. Nikt tego nie wie, jak bardzo staramy się dbać o relacje z dzieckiem, T nikt nie widzi naszych zachowań w domu, nikt nie… Czytaj więcej »

stopkalog_bw

© 2013-2023 Małgorzata Musiał.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

8
0
Skomentuj!x

Dołącz doDOBREGO GRONA

Zapisz się i pobierz bezpłatne materiały.
W pierwszej kolejności dowiesz się o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.
.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane przetwarzam w celu realizacji zamówienia oraz jego rozliczenia. Szczegóły dotyczące ochrony danych osobowych znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

Zapisując się do newslettera:

* wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865, moich danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego, w szczególności w celu przesyłania informacji o produktach, promocjach i świadczonych usługach oraz składania ofert i propozycji zawarcia umowy i w tym zakresie do bezpośredniego kontaktu elektronicznego za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail). Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO, po zapoznaniu się przeze mnie z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania danych osobowych.


* wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Małgorzaty Musiał prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865

Drogi Gościu! Aby móc dopasować sposób korzystania ze strony oraz aby móc ulepszać funkcjonalność mojej strony i dostarczać Tobie coraz lepsze usługi, potrzebuję Twojej zgody na dopasowanie funkcjonalności strony do Twojego zachowania. Pamiętaj, że dbam o Twoją prywatność i bez Twojej zgody nie zwiększę zakresu tych uprawnień. Zgodę na ich przetwarzanie możesz wycofać w każdej chwili – szczegóły znajdziesz na podstronie Polityki Prywatności.
Zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności na podstawie art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (powszechnie określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”), pragnę poinformować o przetwarzaniu Twoich danych i o zasadach przetwarzania. Po wyrażeniu przez Ciebie zgody i kliknięciu w pole Zgadzam się będę zbierać dane osobowe, w ramach korzystania przez Ciebie z moich stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności portalu/strony internetowej, w tym zapisywanych w plikach cookies. Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celach określonych w mojej Polityce Prywatności, w szczególności abym mogła: – zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć boty, oszustwa i nadużycia, – dokonywać pomiarów, które pozwalają mi udoskonalać moje usługi. – jeżeli wyrazisz na to dodatkową zgodę – również w celu marketingu bezpośredniego, Twoje dane osobowe będą lub mogą być przekazywane do podmiotów realizujących usługi na moją rzecz, moich podwykonawców oraz podmiotów uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądów lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także w każdym czasie wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw wobec dalszego przetwarzania oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności, która opisuje również w jaki sposób możesz poinformować mnie o swoim żądaniu. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Z kolei taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i naszego marketingu własnego jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych mojej firmy, jak również podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody. Wedle mojej najlepszej wiedzy wdrożyłam wszelkie środki bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych wymagane przez przepisy prawa w zakresie ochrony danych osobowych, zaś Twoje dane osobowe są przetwarzane z należytą starannością i odpowiednio chronione przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione. Wszelkie postanowienia dotyczące ochrony danych osobowych oraz plików cookies znajdziesz również w Polityce Prywatności. Dlatego też proszę kliknij przycisk „Zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z moich usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji „desktop”, jak i „mobile”, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865 Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać pisząc wiadomość e-mail na adres m.musial@dobrarelacja.pl