Hej, kocham Cię

Nie wymyśliłabym sama takiego scenariusza, choćbym siedziała nad tekstem tydzień. Znam moje dzieci jak własną kieszeń, tak mi się wydawało – ale one potrafią wciąż i wciąż zaskakiwać!


Starsza córka poszła na próbę. Młodsza została w domu, sama ze wszystkimi zabawkami. Matka cieszyła się, że jest cisza, więc nie kwapiła się do kontrolowania zabaw młodszej.
Błąd.
Zabawa zaowocowała ostrzyżeniem trzech kucyków starszej. Bez jej wiedzy i przyzwolenia.
Starsza odkryła zbrodnię natychmiast po powrocie i wybuchła rzewnym lamentem.
To nie był pierwszy raz, gdy młodsza zbroiła coś starszej – a że nie jest znów taka tyci malutka, to się matka zirytowała. Że wciąż i wciąż na nowo.
Powiedziała zatem młodszej, że nie powinna była ciąć, bo to kucyki starszej są. Co w połączeniu z głośnym lamentem siostry okazało się ponad siły trzylatki. I pobiegła chlipać w kąt.
Po starannym wytuleniu starszej, ewidentnie pokrzywdzonej, poszła matka ukoić młodszą. Kazania sobie darowała, to, co miało zostać powiedziane, już padło przecież. Zatem wytuliła zapłakaną i postawiła sobie za cel dać jej poczucie, że jest ratunek:
– Twojej siostrze jest bardzo smutno. Tobie chyba też, prawda? (zasmarkane kiwnięcie głową). Jak myślisz, co mogłabyś teraz zrobić? (wyczekujące milczenie) Może mogłabyś ją przeprosić, żeby wiedziała, że nie chciałaś jej zrobić krzywdy? (pełne przejmującego smutku przeczenie). Ok, nie jesteś jeszcze gotowa, rozumiem. Jeśli będziesz gotowa i będziesz potrzebowała mojej pomocy, mogę iść z tobą.
Kolejne kwadranse upłynęły na wzmagającym się lamencie młodszej przy słabnącym płaczu starszej. Opłakała swoją stratę i zajęła się czym innym – w przeciwieństwie do siostry, która nie potrafiła uporać się z gnębiącym ją poczuciem winy.
Podejmowane przez nas co i rusz próby ukojenia jej nie przynosiły skutku.
I kiedy płacz stawał się nie do zniesienia, starsza ostrożnie podeszła do niej i powiedziała:
“Hej, kocham cię”.
Wryło mnie – byłam pewna, że to jakiś podstęp. Zaraz na nią napluje, albo ją walnie w głowę – tak sobie przewidywałam, bo to, co się działo na moich oczach, było zbyt nieprawdopodobne.
“Spokojnie” – powtórzyła i ostrożnie położyła się koło siostry, przytuliła ją i coś jej tam szeptała na ucho.
Nie wierzyłam w to, czego byłam świadkiem – a gdybym tego nie widziała, nie uwierzyłabym pewnie w żadną opowieść o tej sytuacji.
Sześciolatka potrafiła dać empatię osobie, która wyrządziła jej krzywdę – nie potrzebowała do tego przeprosin, wystarczyło jej współodczuwanie z siostrą, by domyślić się, czego w tej chwili ona potrzebuje do wyregulowania emocji. Zachowała się tak, jak nie potrafią czasem dorośli (biję się w piersi pisząc te słowa!).

Nie chcę robić żadnych wycieczek do stylu wychowywania dzieci – to, że czyjeś tak nie postępują, nie wydaje się świadczyć o czymkolwiek.
Jednak fakt, że ona to zrobiła, świadczy o tym, że dzieci potrafią być bardziej empatyczne, niż nam się wydaje.
Wcale nie są małymi egoistami, których trzeba za rękę prowadzić w gąszczu relacji międzyludzkich. Pokazywać palcem “teraz przeproś, teraz się ukłoń”. One to wszystko świetnie rozumieją – prędzej czy później.
Warto dać im na to trochę czasu.

 

24
Dodaj komentarz

avatar
24 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
Róża marzyKasiaKatarynkaKatiAga Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Wielorybka
Gość

Coś pięknego! Dzieci są mądrzejsze niż nam się wydaje – stale zaskakuje mnie ta banalna prawda. 🙂

Anna
Gość
Anna

Wzruszyłam sie:-)

Ania
Gość

Wzruszyłam się. Bardzo.

hanka
Gość
hanka

ooo! popłakałam się!!

mi
Gość
mi

Piękne, naprawdę. Ale nie oszukujmy się, że szansa na taką scenkę w klasycznym stylu wychowywania dzieci byłaby większa niż jedna na milion 🙂

Kubut
Gość
Kubut

Bardzo , bardzo krzepiace <3

Ala
Gość
Ala

Też się wzruszyłam.

Hania
Gość

Pięknie! Mnie też zamurowało. Mądre dzieci, możesz być z Nich dumna!

Iza Grajek
Gość
Iza Grajek

Świętuję z Tobą! Z Wami! Gdy czytałam Twój post, miałam wrażenie deja vu, mam starszaka i młodszą i jakoś tak się zdarza (dość często), że chcąc-nie-chcąc robią sobie różne krzywdy 😉 … i robię dokładnie tak samo, utulam płacz pokrzywdzonego i następnie ‚sprawcy’… potem podpytuję je co robi ‚pokrzywdzony’ jak sądzi co czuje teraz itp. czasami też wspominam sytuację, gdy ‚sprawcy’ ktoś zrobił to co on/ona teraz i jak czuła itp … i to działa! To magia jest w istocie. Empatia mojego syna sięgnęła takiego rozmiaru, że jak jesteśmy na spacerze i zauważy na ulicy dziecko płaczące (nie ważne, że… Czytaj więcej »

Asia
Gość
Asia

Piękne! Dzieci najwyraźniej mają dobry przykład 😉 Gratuluję świadomosci! i pozdrawiam 😀

i jeszcze mi się nasunęło – ufajmy naszym dzieciom bardziej! I sobie, bo to się wprost przekłada…

Monikap
Gość

Oczy się zaszkliły:)

ononaono
Gość

Piękne!

ja
Gość
ja

Płaczę! 🙂
Od wczoraj czytam Twojego bloga.
Fantastyczny! Podoba mi się tak mocno dlatego, że piszesz o tym, czego się uczę i czego poszukuję. dziękuję :*

Violianka
Gość

Wzruszające!

Save the magic moments
Gość

Cudowny. A w zasadzie cudowne córeczki! I nie tylko. Rodzice też muszą być cudowni, że takie córki wychowali. Brawo. Musiało Cię to niesamowicie wzruszyć. Aż mi słów brak na komentarz

Margolajblog
Gość

Jestem tu pierwszy raz. Trafiłam z 3pluspies i co? Baaaardzo się wzruszyłam. Do szpiku kości przeszły mnie ciarki jak wyobraziłam sobie dziewczynki. Chciałabym aby mój synek umiał w przyszłości sie tak zachować:) pozdrawiam i będę tu zaglądać regularnie:)

Ewa Pancer-Głowacka
Gość

Piękne!!!!!!!!!!!!!!!

Alicja z mataja.pl
Gość

Fantastyczne!! Gratuluję wspaniałych latorośli. A dzieci przejawy empatii zaczynają wykazywać całkiem szybko.

Aloha
Gość
Aloha

Bardzo budująca historia.

I cieszę się, że weszłam na Twojego bloga, nie wiem czemu do tej pory nie miałam okazji ?

Aga
Gość

Gratulacje! dla Ciebie i dla Twoich córek 🙂

Kati
Gość
Kati

Piękne! I faktycznie napawa optymizmem 🙂 Ja też wierzę w to, że dzieci są z natury dobre. Ale znam ten rodzaj dumy i radości. Mój 20-miesięczny syn bawił się ostatnio z innym dzieckiem.I była jedna taka atrakcyjna zabawka, którą każde chciało mieć w ręce. To dziecko wyrwało synkowi z rąk tą zabawkę no to synek w ryk. No to on wyrwał temu dziecku i się uspokoił, na co to dziecko znowu w ryk. Gdy podeszłam, żeby wyjaśnić sytuację wtedy synek zrobił coś, co mnie zamurowało – widząc, że to drugie dziecko płacze, oddał mu tą zabawkę! Też miałam wrażenie, że… Czytaj więcej »

Katarynka
Gość

Pięknie zachowała się starsza siostra. Wzruszyła mnie Wasza historia.
Pozdrawiam ciepło,
Katarynka

Kasia
Gość
Kasia

SUPER poryczalam sie jak dziecko

Róża marzy
Gość

Cieszę się, że tu trafiłam. Prawdziwa, wzruszająca historia. Pokazująca, le można zdziałać słowami KOCHAM CIĘ… Wspaniałe Dziewczyny..

Drogi Gościu!
Aby móc dopasować sposób korzystania ze strony
oraz aby móc ulepszać funkcjonalność mojej strony i dostarczać Tobie coraz lepsze usługi, potrzebuję Twojej zgody na dopasowanie funkcjonalności strony do Twojego zachowania.
Pamiętaj, że dbam o Twoją prywatność i bez Twojej zgody nie zwiększę zakresu tych uprawnień. Zgodę na ich przetwarzanie możesz wycofać w każdej chwili – szczegóły znajdziesz na podstronie Polityki Prywatności.

Zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności na podstawie art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (powszechnie określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”), pragnę poinformować o przetwarzaniu Twoich danych i o zasadach przetwarzania. Po wyrażeniu przez Ciebie zgody i kliknięciu w pole Zgadzam się będę zbierać dane osobowe, w ramach korzystania przez Ciebie z moich stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności portalu/strony internetowej, w tym zapisywanych w plikach cookies. Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celach określonych w mojej Polityce Prywatności, w szczególności abym mogła: – zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć boty, oszustwa i nadużycia, – dokonywać pomiarów, które pozwalają mi udoskonalać moje usługi. – jeżeli wyrazisz na to dodatkową zgodę – również w celu marketingu bezpośredniego, Twoje dane osobowe będą lub mogą być przekazywane do podmiotów realizujących usługi na moją rzecz, moich podwykonawców oraz podmiotów uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądów lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także w każdym czasie wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw wobec dalszego przetwarzania oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności, która opisuje również w jaki sposób możesz poinformować mnie o swoim żądaniu. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Z kolei taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i naszego marketingu własnego jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych mojej firmy, jak również podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody. Wedle mojej najlepszej wiedzy wdrożyłam wszelkie środki bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych wymagane przez przepisy prawa w zakresie ochrony danych osobowych, zaś Twoje dane osobowe są przetwarzane z należytą starannością i odpowiednio chronione przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione. Wszelkie postanowienia dotyczące ochrony danych osobowych oraz plików cookies znajdziesz również w Polityce Prywatności. Dlatego też proszę kliknij przycisk „Zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z moich usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji „desktop”, jak i „mobile”, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865 Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać pisząc wiadomość e-mail na adres m.musial@dobrarelacja.pl