Gosia Musiał

Gosia Musiał

Hej, kocham Cię

Nie wymyśliłabym sama takiego scenariusza, choćbym siedziała nad tekstem tydzień. Znam moje dzieci jak własną kieszeń, tak mi się wydawało – ale one potrafią wciąż i wciąż zaskakiwać!

 

Starsza córka poszła na próbę. Młodsza została w domu, sama ze wszystkimi zabawkami. Matka cieszyła się, że jest cisza, więc nie kwapiła się do kontrolowania zabaw młodszej.

 

Błąd.

 

Zabawa zaowocowała ostrzyżeniem trzech kucyków starszej. Bez jej wiedzy i przyzwolenia.
Starsza odkryła zbrodnię natychmiast po powrocie i wybuchła rzewnym lamentem.
To nie był pierwszy raz, gdy młodsza zbroiła coś starszej – a że nie jest znów taka tyci malutka, to się matka zirytowała. Że wciąż i wciąż na nowo.

 

Powiedziała zatem młodszej, że nie powinna była ciąć, bo to kucyki starszej są. Co w połączeniu z głośnym lamentem siostry okazało się ponad siły trzylatki. I pobiegła chlipać w kąt.
Po starannym wytuleniu starszej, ewidentnie pokrzywdzonej, poszła matka ukoić młodszą. Kazania sobie darowała, to, co miało zostać powiedziane, już padło przecież. Zatem wytuliła zapłakaną i postawiła sobie za cel dać jej poczucie, że jest ratunek:

 

– Twojej siostrze jest bardzo smutno. Tobie chyba też, prawda? (zasmarkane kiwnięcie głową). Jak myślisz, co mogłabyś teraz zrobić? (wyczekujące milczenie) Może mogłabyś ją przeprosić, żeby wiedziała, że nie chciałaś jej zrobić krzywdy? (pełne przejmującego smutku przeczenie). Ok, nie jesteś jeszcze gotowa, rozumiem. Jeśli będziesz gotowa i będziesz potrzebowała mojej pomocy, mogę iść z tobą.

 

Kolejne kwadranse upłynęły na wzmagającym się lamencie młodszej przy słabnącym płaczu starszej. Opłakała swoją stratę i zajęła się czym innym – w przeciwieństwie do siostry, która nie potrafiła uporać się z gnębiącym ją poczuciem winy.

 

Podejmowane przez nas co i rusz próby ukojenia jej nie przynosiły skutku.

 

I kiedy płacz stawał się nie do zniesienia, starsza ostrożnie podeszła do niej i powiedziała:
“Hej, kocham cię”.

 

Wryło mnie – byłam pewna, że to jakiś podstęp. Zaraz na nią napluje, albo ją walnie w głowę – tak sobie przewidywałam, bo to, co się działo na moich oczach, było zbyt nieprawdopodobne.

 

“Spokojnie” – powtórzyła i ostrożnie położyła się koło siostry, przytuliła ją i coś jej tam szeptała na ucho.
Nie wierzyłam w to, czego byłam świadkiem – a gdybym tego nie widziała, nie uwierzyłabym pewnie w żadną opowieść o tej sytuacji.

 

Sześciolatka potrafiła dać empatię osobie, która wyrządziła jej krzywdę – nie potrzebowała do tego przeprosin, wystarczyło jej współodczuwanie z siostrą, by domyślić się, czego w tej chwili ona potrzebuje do wyregulowania emocji. Zachowała się tak, jak nie potrafią czasem dorośli (biję się w piersi pisząc te słowa!).

 

Nie chcę robić żadnych wycieczek do stylu wychowywania dzieci – to, że czyjeś tak nie postępują, nie wydaje się świadczyć o czymkolwiek.

 

Jednak fakt, że ona to zrobiła, świadczy o tym, że dzieci potrafią być bardziej empatyczne, niż nam się wydaje.

 

Wcale nie są małymi egoistami, których trzeba za rękę prowadzić w gąszczu relacji międzyludzkich. Pokazywać palcem “teraz przeproś, teraz się ukłoń”. One to wszystko świetnie rozumieją – prędzej czy później.

 

Warto dać im na to trochę czasu.

 

Foto: Unsplash

Podziel się tym artykułem: 

Share on facebook
Share on email
Spodobał Ci ten artykuł?

Zapisz się do newslettera

W pierwszej kolejności dowiaduj się o nowych wpisach, o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.

Subscribe
Powiadom o
guest

24 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wielorybka
9 lat temu

Coś pięknego! Dzieci są mądrzejsze niż nam się wydaje – stale zaskakuje mnie ta banalna prawda. 🙂

Anna
Anna
9 lat temu

Wzruszyłam sie:-)

Ania
9 lat temu

Wzruszyłam się. Bardzo.

hanka
hanka
9 lat temu

ooo! popłakałam się!!

mi
mi
9 lat temu

Piękne, naprawdę. Ale nie oszukujmy się, że szansa na taką scenkę w klasycznym stylu wychowywania dzieci byłaby większa niż jedna na milion 🙂

Kubut
Kubut
9 lat temu

Bardzo , bardzo krzepiace <3

Ala
Ala
9 lat temu

Też się wzruszyłam.

Hania
9 lat temu

Pięknie! Mnie też zamurowało. Mądre dzieci, możesz być z Nich dumna!

Iza Grajek
Iza Grajek
9 lat temu

Świętuję z Tobą! Z Wami! Gdy czytałam Twój post, miałam wrażenie deja vu, mam starszaka i młodszą i jakoś tak się zdarza (dość często), że chcąc-nie-chcąc robią sobie różne krzywdy 😉 … i robię dokładnie tak samo, utulam płacz pokrzywdzonego i następnie 'sprawcy’… potem podpytuję je co robi 'pokrzywdzony’ jak sądzi co czuje teraz itp. czasami też wspominam sytuację, gdy 'sprawcy’ ktoś zrobił to co on/ona teraz i jak czuła itp … i to działa! To magia jest w istocie. Empatia mojego syna sięgnęła takiego rozmiaru, że jak jesteśmy na spacerze i zauważy na ulicy dziecko płaczące (nie ważne, że… Czytaj więcej »

Asia
Asia
9 lat temu

Piękne! Dzieci najwyraźniej mają dobry przykład 😉 Gratuluję świadomosci! i pozdrawiam 😀

i jeszcze mi się nasunęło – ufajmy naszym dzieciom bardziej! I sobie, bo to się wprost przekłada…

Monikap
9 lat temu

Oczy się zaszkliły:)

ononaono
9 lat temu

Piękne!

ja
ja
9 lat temu

Płaczę! 🙂
Od wczoraj czytam Twojego bloga.
Fantastyczny! Podoba mi się tak mocno dlatego, że piszesz o tym, czego się uczę i czego poszukuję. dziękuję :*

Violianka
9 lat temu

Wzruszające!

Save the magic moments

Cudowny. A w zasadzie cudowne córeczki! I nie tylko. Rodzice też muszą być cudowni, że takie córki wychowali. Brawo. Musiało Cię to niesamowicie wzruszyć. Aż mi słów brak na komentarz

Margolajblog
9 lat temu

Jestem tu pierwszy raz. Trafiłam z 3pluspies i co? Baaaardzo się wzruszyłam. Do szpiku kości przeszły mnie ciarki jak wyobraziłam sobie dziewczynki. Chciałabym aby mój synek umiał w przyszłości sie tak zachować:) pozdrawiam i będę tu zaglądać regularnie:)

Ewa Pancer-Głowacka

Piękne!!!!!!!!!!!!!!!

Alicja z mataja.pl
9 lat temu

Fantastyczne!! Gratuluję wspaniałych latorośli. A dzieci przejawy empatii zaczynają wykazywać całkiem szybko.

Aloha
Aloha
9 lat temu

Bardzo budująca historia.

I cieszę się, że weszłam na Twojego bloga, nie wiem czemu do tej pory nie miałam okazji ?

Aga
Aga
9 lat temu

Gratulacje! dla Ciebie i dla Twoich córek 🙂

Kati
Kati
9 lat temu

Piękne! I faktycznie napawa optymizmem 🙂 Ja też wierzę w to, że dzieci są z natury dobre. Ale znam ten rodzaj dumy i radości. Mój 20-miesięczny syn bawił się ostatnio z innym dzieckiem.I była jedna taka atrakcyjna zabawka, którą każde chciało mieć w ręce. To dziecko wyrwało synkowi z rąk tą zabawkę no to synek w ryk. No to on wyrwał temu dziecku i się uspokoił, na co to dziecko znowu w ryk. Gdy podeszłam, żeby wyjaśnić sytuację wtedy synek zrobił coś, co mnie zamurowało – widząc, że to drugie dziecko płacze, oddał mu tą zabawkę! Też miałam wrażenie, że… Czytaj więcej »

Katarynka
9 lat temu

Pięknie zachowała się starsza siostra. Wzruszyła mnie Wasza historia.
Pozdrawiam ciepło,
Katarynka

Kasia
Kasia
9 lat temu

SUPER poryczalam sie jak dziecko

Róża marzy
9 lat temu

Cieszę się, że tu trafiłam. Prawdziwa, wzruszająca historia. Pokazująca, le można zdziałać słowami KOCHAM CIĘ… Wspaniałe Dziewczyny..

stopkalog_bw

© 2013-2023 Małgorzata Musiał.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

24
0
Skomentuj!x

Dołącz doDOBREGO GRONA

Zapisz się i pobierz bezpłatne materiały.
W pierwszej kolejności dowiesz się o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.
.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane przetwarzam w celu realizacji zamówienia oraz jego rozliczenia. Szczegóły dotyczące ochrony danych osobowych znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

Zapisując się do newslettera:

* wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865, moich danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego, w szczególności w celu przesyłania informacji o produktach, promocjach i świadczonych usługach oraz składania ofert i propozycji zawarcia umowy i w tym zakresie do bezpośredniego kontaktu elektronicznego za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail). Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO, po zapoznaniu się przeze mnie z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania danych osobowych.


* wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Małgorzaty Musiał prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865