Gosia Musiał

Gosia Musiał

Żuk gnojowy

Jakim rodzicem jesteś? A gdyby twoje rodzicielstwo reprezentowało dowolne zwierzę, które by to było?

 

W ciąży wolałabym być konikiem morskim – wizja wydającego potomstwo na świat mężczyzny wydaje mi się wtedy niebywale pociągająca.

Jednak możliwości jest wiele. Internet obiegają teraz co i rusz jakieś zabawne obrazki czy filmy pokazujące rodzicielstwo zwierząt.
A to panda, która nagle z przestrachem uświadamia sobie, że nie widzi swojego dziecka.
A to niedźwiedzica, która bez zbędnych ceregieli prowadzi młode ośnieżonym zboczem.
A to kuoki, które rzekomo w razie zagrożenia rzucają potomstwem w drapieżnika, by dać sobie czas na ucieczkę.
Czy wreszcie gorylica, bezskutecznie usiłująca namówić swoje dziecko na porzucenie zabawy i podążanie za mamą.

 

A ja jestem gnojowym żukiem.
Wiadomo – zbieram to, czego nikt nie chce. Odchody, butwiejące liście, stare grzyby. Żywię się tym, ale i zabieram z powierzchni, umieszczając w wykopanych przez siebie korytarzach. Sprawiam, że to nikomu niepotrzebne staje się cennym nawozem. Sprzątając czynię nową jakość.
Ba! Ja nawet ten swój gnój umiem wykorzystać jako klimatyzator, gdy dokucza mi temperatura.

W owadzim świecie jestem trochę freakiem –  nie idę w ilość, lecz w jakość – składam mniej jaj, niż zazwyczaj czynią owady, a potomstwem opiekuję się w duecie z samcem. Moja kulka gnoju stanowi ich wikt i opierunek.

Mam wreszcie twardą skorupę, która chroni moje delikatne skrzydła w chwilach, gdy z pasją ryję w ziemi. W tym swoim niewdzięcznym zadaniu jestem najzwyczajniej w świecie piękna – połyskująca, mieniąca się kolorami.

Tak właśnie widzę swoje rodzicielstwo – jak przekształcanie kulki w coś nowego, dobrego, przynoszącego korzyść.

Mój gnój – trudne doświadczenia, raniące słowa, niewspierające sytuacje. Wszystko, czego doświadczałam w życiu, a czego nie chciałam wcale dostać. Te odpady, zgniłki, śmierdzące jaja, przerzucane z pokolenia w pokolenie jak w dziecięcej zabawie “Piłka parzy!”.
Mogę usiąść na tej kupie i załamać swoje żucze rączki. Mogę omijać ją z daleka, uciekać od niej – a ona będzie wciąż mnie gonić.

Albo mogę wziąć ją jako zasób, utaczać z niej malutkie, dostosowane do moich możliwości kulki i przerabiać je tak, by były lekkostrawne dla dzieci. By służyły im już za mięciutkie posłania i pożywny pokarm dla ducha.

By syciły i odżywiały, dawały energię i moc.

Każdego dnia na nowo, sprzątam to, czego nikt nie chciał, by zostawić świat nieco piękniejszym.

 


🖐️ Jeśli ten tekst był dla Ciebie wpierający i chcesz mnie wesprzeć w pisaniu kolejnych:


 

Foto: Ze zbiorów Unsplash

Podziel się tym artykułem: 

Share on facebook
Share on email
Spodobał Ci ten artykuł?

Zapisz się do newslettera

W pierwszej kolejności dowiaduj się o nowych wpisach, o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
5 lat temu

Piękny tekst, ale żuk ze zdjęcia to kruszczyca złotawka, gnojowy jest granatowy 🙂

Katarzyna
Katarzyna
5 lat temu
Reply to  Gosia

Jest granatowy przecież… I chyba zabiera się do bycia tatą właśnie.

Kasia
Kasia
5 lat temu

To chyba jeden z najpiękniejszych tekstów o rodzicielstwie, jakie czytałam. Dziękuję za nieustanną inspirację!!

Zuza Suwałowska
Zuza Suwałowska
5 lat temu

Ale miałaś natchnienie. Prawdziwy intuicyjny flow jaki się miewa w środku nocy, kiedy wszyscy inni śpią. Na całe szczęście ten żuk gnojowy taki piękny. I mogę odważnie stanąć obok Ciebie i powiedzieć, że halo też jestem rodzicem, nie muszę tego udowadniać, to w takim razie też jestem piękna. Dziękuję, że napisałaś dla mnie, że jestem piękna. Napisałaś dla nas, że jesteśmy piękni.

Justyna
Justyna
5 lat temu

Wczoraj przeczytałam jak tylko się ukazał dziś musiałam jeszcze raz. Dzięki Gosiu za Twoją żuczą robotę. Wspiera mnie świadomość, że jest taka Gosia do której można się zwrócić i ona zrozumie i podpowie. Trochę jesteś dla mnie terapeutką. 🙂 Dziś rozmyślałam jaka jestem szczęśliwa, jestem szczęśliwą mamą, żoną też 😉 wiele zawdzięczam Tobie między innymi, lekcjom, wpisom, słowom. Kiedyś myślałam, na początku drogi rodzicielskiej, że jedyne co zmieniło się w moim życiu to wieczne wkurzenie i niewyspanie. Byłam wkurzona. Teraz po 4 latach jestem spokojna. Widzę swoją zmianę, jak rodzicielstwo mnie zmienia, jak robi ze mnie lepszego człowieka. Ogromnie cieszę… Czytaj więcej »

Ika
Ika
5 lat temu

Nadajesz sens…

Magda
Magda
5 lat temu

Dziękuję.

Iza
Iza
5 lat temu

Dziękuję Ci Gosiu, za tą metaforę. Piękna. Odważna. Prawdziwa. Wzruszająca. Chwyciła mnie.

Zetka
Zetka
5 lat temu

To jeden z Twoich najpiękniejszych i najbardziej poruszających mnie wpisów. Dziękuję. Uświadamiam sobie, że też jestem żuczkiem gnojarzem jeśli tak na niego patrzeć.

Agnieszka
Agnieszka
8 miesięcy temu

Wzruszający, piękny tekst. Dziękuję

stopkalog_bw

© 2013-2023 Małgorzata Musiał.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

11
0
Skomentuj!x

Dołącz doDOBREGO GRONA

Zapisz się i pobierz bezpłatne materiały.
W pierwszej kolejności dowiesz się o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.
.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane przetwarzam w celu realizacji zamówienia oraz jego rozliczenia. Szczegóły dotyczące ochrony danych osobowych znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

Zapisując się do newslettera:

* wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865, moich danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego, w szczególności w celu przesyłania informacji o produktach, promocjach i świadczonych usługach oraz składania ofert i propozycji zawarcia umowy i w tym zakresie do bezpośredniego kontaktu elektronicznego za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail). Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO, po zapoznaniu się przeze mnie z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania danych osobowych.


* wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Małgorzaty Musiał prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865