Podcast

Gosia Musiał

Gosia Musiał

Kiedy mam dosyć swojego dziecka…

Kiedy mam dość swojego dziecka, jego złości, gwałtownego wyrażania emocji i sprzeciwu w co drugiej sytuacji – to ostatnim, czego chcę, są dobre rady. Rady z worka: przestań się tak z nim cackać. Bądź stanowcza i nie ustępuj, a już absolutnie nie dyskutuj o niczym.

Nie chcę analiz i udowadniania, że to moja wina, bo źle wychowuję.
Za ostro, za miękko, jestem zbyt taka, a za mało owaka.
Powiedz mi raczej, że rodzicielstwo bywa trudne. Że wszyscy tego doświadczamy, tak po prostu, z definicji rodzicielstwa, a nie z naszej winy.

 

Kiedy mam dość noszenia, karmienia, tulenia, pochłania mnie czarna głębia rozpaczy, że już tak zawsze, że ono już się nigdy nie odklei, że nie mam siły – to nie chcę słuchać, że trzeba było odkładać/odstawiać/nie przyzwyczajać.
Powiedz mi, że ono tak bardzo pragnie bliskości, tak mu u mnie dobrze. Zaparz herbatę. Potrzymaj za rękę. Otrzyj łzę i przypomnij, że każda żmija kiedyś mija. Pobujaj, ululaj, jeśli dziecko pozwoli – w przeciwnym wypadku zrób zakupy i rozwieś pranie.

 

Kiedy myślę o swoim dziecku, że jest okropne, nie do wytrzymania, kiedy niepokoję się, czy ludzie je w ogóle polubią, bo ja chyba sama nie umiem – pokaż mi jego światło, jego piękno. Nie strasz, że jeśli teraz jest tak, to możemy spodziewać się najgorszego. Nie mów, że nie rokuje, że nic z tego nie będzie, że się nie nauczy, nie zrozumie. że się nie nadaje.
Spójrz na nie z miłością, kiedy ja już nie potrafię, aby czuło się otulone uczuciem, przyjęte, kochane i potrzebne.

 

Kiedy mam już tak dość, że krzyczę, ranię słowem, może szarpnę – przytul mnie gestem lub słowem. Powiedz, że wszyscy tam czasem zaglądamy – w krainę zwątpienia, bezsilności, frustracji i gniewu. Nie oceniaj, nie strasz, nie potępiaj. Spójrz mi w oczy ze zrozumieniem, abym ja mogła w taki sam sposób spojrzeć na swoje dziecko.

 

Kiedy mam dość, nie mam siły, przygniata mnie lęk, niepokój, oceny, czarne scenariusze i beznadzieja – wszystko jedno, czy przez chwilę krótszą czy dłuższą – nie udźwignę jeszcze tego, co Ty mi dorzucasz. Proszę, pomyśl, czy możesz mi coś z tego plecaka odjąć, czy możesz ponieść go przez chwilę ze mną – albo odejdź i zaopiekuj się sobą i swoim własnym trudem.

 

Kiedy mam dosyć swojego dziecka, potrzebuję wsparcia, nie krytyki i doradzania.

 

Foto: Ze zbiorów Unsplash

Podziel się tym artykułem: 

Share on facebook
Share on email
Spodobał Ci ten artykuł?

Zapisz się do newslettera

W pierwszej kolejności dowiaduj się o nowych wpisach, o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.

Subscribe
Powiadom o
guest

43 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ana
Ana
3 lat temu

Już dawno żaden tekst tak mocno mnie nie poruszył… dziękuję.

Aga Marcinkowska
Aga Marcinkowska
3 lat temu

Małgosiu, w punkt! Podpisuję się obiema rękami!

Gosia
Gosia
3 lat temu

Wzruszające. Aż łzy cisną mi sie do oczu..

A pamietam jak mąż miał wątpliwości, czy to przytulanie i zezwalanie da rezultaty. Czy nie wyrośnie z niej beksa, czy poradzi sobie pózniej. A ja trwałam przy swoim i namawiałam, tłumaczyłam. I udało sie, córka jest coraz bardziej pewna siebie, swoich emocji. Czuje, ze to dobra droga 🙂

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

Dziękuję Pani za piękny, prawdziwy i wzruszający tekst…

Anna
Anna
3 lat temu

Małgosiu, tym razem poezja. ❤️

Emilia
Emilia
3 lat temu

Wzruszyłam się,
Dziękuję ❤️

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

Dziękuję

Kamila
Kamila
3 lat temu

Nic dodać,nic ująć-dziękuję

Byle_do_jutra
Byle_do_jutra
3 lat temu
Reply to  Kamila

Dziękuję. Siedzę w tramwaju i płaczę.

M.
M.
3 lat temu

Dziękuję. Ubrane w słowa to co kołatało się wewnątrz serca.. Niestety z ust wyskakiwało coś co brzmiało jak wyrzut – teraz wystarczy dać do poczytania..

E.
E.
3 lat temu

Teraz muszę to wszystko wprowadzić w życie.. Cóż za piękna prawda.. Dziękuję, że mogę od Pani,, brać,, rady.. :*:*::*

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

Boszzz to tak bardzo poruszające i tak ogromnie trafia w moje uczucia czasami.
Dziękuję!

Beata
Beata
3 lat temu

Sama nie wiem, jak najlepiej powiedzieć, że dziękuję za tekst. To pomaga wiedzieć, że można nie tylko tak napisać, ale i myśleć i myśli wcielać w życie. Jeszcze raz ❤

Noemisis
Noemisis
3 lat temu

Czytam tu wszystko, oglądam co się da,nigdy nie komentuję. Ale dziś chcę podziękować. Tak mocno!

Basia
Basia
3 lat temu

Dziękuję… po stokroć dziękuję właśnie dziś kiedy notoryczny stres i frustracja mieszają się ze zmęczeniem czytam Gosiu Twój tekst i płaczę. Czuję ogromną ulgę, jakby mi ktoś zdjął wielki ciężar z pleców. Czasami mam wyrzuty sumienia, że tak myślę o własnych dzieciach, przecież jestem matką.. a matkom nie przystoi. My musimy być sile i wszystko znosić, nie narzekać . Bardzo często nie przyznajemy się, ze w środku wołamy o pomoc i ostatkiem sił już unosimy kąciki ust kłamiąc ze wszystko jest ok. Boimy się oceny innych, „dobrych rad” które tylko wbiją nas mocniej w ziemię. Wszystko co napisałaś jest takie… Czytaj więcej »

Basia
Basia
3 lat temu

Dziekuje. Bardzo mi pomoglas Gosiu ❤

Mała Mi
Mała Mi
3 lat temu

Jak cieszę się, że trafiłam na ten tekst akurat dziś kiedy pomyślałam o swoim dziecku że chyba przestaję je lubić i że już nie wiem którą drogą Pięknie napisane, bardzo Pani dziękuję

Kasia
Kasia
3 lat temu

Gosiu, jak Ty pięknie potrafisz oddać słowami, to co czujemy. Dziękuję, że piszesz 🙂

Iza
Iza
3 lat temu

Dziękuję ❤

Magda
Magda
3 lat temu

Gosiu, bardzo poruszył mnie Twoj tekst, aż łzy stanęły mi w oczach, właśnie chciałabym takiego wsparcia w trudnych momentach. Dziekuje❤

Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu

Cudny, mądry tekst.
Tego potrzebowałam.

Edyta
Edyta
3 lat temu

Jejku, jakie to życiowe. Często myślałam że to tylko ja mam takie momenty ….

Aga Rogala
3 lat temu

Amen amen.

M
M
3 lat temu

Och, jak bardzo właśnie dziś ten tekst był mi potrzebny

Broszka
Broszka
3 lat temu

Słowa piękne, ale czytać trudno. Trudno, kiedy nie ma ich komu przekazać. Bo jedni już za daleko, inni nigdy nie byli na tyle blisko, a ten, kto pozornie najbliżej, opiekuje się… nie, raczej jest pochłonięty własnym trudem. A ja bardzo nie chcę, żeby również odszedł.

Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

W sumie to takie dość oczywiste. Tak samo, jak to, żeby o siebie dbać na co dzień, bo jak sami nie zadbamy, to przecież nikt za nas tego nie zrobi. Nikt nie ma obowiązku się domyślać, co jest nam w danym momencie potrzebne. Jak czytam w ostatnim czasie internety, to w kółko jest o tym, jakby ludzie jakąś amerykę odkrywali na nowo. W sumie, to smutne i przytłaczające, że trzeba o takich rzeczach pisać.

ela
ela
3 lat temu

Poplakalam się… Dziekuje za ten tekst!

Iga
Iga
3 lat temu

Dokładnie tego mi potrzeba jak czuje , ze może nie powinnam mieć dzieci bo nie mam cierpliwości. Dziękuje.

Zajac
Zajac
3 lat temu
Reply to  Iga

O tak, tak, tak! To właśnie tak by mi się przydało by reagowali ludzie obok!

Nina
Nina
3 lat temu

Dziś tego potrzebowałam, dziękuję!

Marta
3 lat temu

Wspaniałe i poruszające. Dziękuję z serca

ola.la
ola.la
3 lat temu

Tak dobry tekst! Dziękuję!<3

Magda
Magda
3 lat temu

Dziękuję za te słowa! Dziękuję, że dzielisz się swoim Dobrem ❤

Ola
Ola
2 lat temu

Dziękuję, właśnie tego dzisiaj potrzebuję.

Ola
Ola
2 lat temu

W tym trudnym momencie, kiedy mam już dość swojego dziecka, Twój tekst mnie wzruszył i dodał otuchy.

Justyna
Justyna
1 rok temu

Jak ja dziś potrzebuję takiego wsparcia…

Anna
Anna
1 rok temu

Dziekuję…

Mery
Mery
1 rok temu

Popłakałam się…. Tak bardzo potrzebuję żeby ktoś ze mną ten plecak poniósł ale nikt nie pomaga ;-(

Anna
Anna
1 rok temu

Dziękuję..

Monika
Monika
1 rok temu

Jakie to prawdziwe, piękne, wzruszające.
Rodzicielstwo to bardzo trudna sztuka kompromisów, upadków, wzlotów,zrozumienia…Tak bardzo nas uczy,że każdy ma emocje i ma do nich prawo, tylko trzeba pozwolić wzajemnie na nie, rozmawiać i wyciągać wnioski. Ale najważniejsze jest WSPARCIE w momencie bezsilności , bezradnosci. Dziękuję , za ten tekst. 🙂 Za przypomnienie o nim teraz. Pozdrawiam wszystkich rodziców.

Bea
Bea
1 rok temu

I nie odchodź ode mnie, nie odchodź od dziecka które przesłał spełniać Twoje oczekiwania o idealnym dziecku, którym było (a dla mnie jest)

Magda
Magda
1 rok temu

Cudowny tekst. Tak właśnie czuję. Dziękuję

Joanna
Joanna
1 rok temu

Nawet sama nie wiedziałam, że dokładnie tak samo mam. Było to nienazywalne do tego momentu gdy przeczytałam ten tekst. Dziękuję Pani za e-mail z tą propozycją.

stopkalog_bw

© 2013-2023 Małgorzata Musiał.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

43
0
Skomentuj!x

Dołącz doDOBREGO GRONA

Zapisz się i pobierz bezpłatne materiały.
W pierwszej kolejności dowiesz się o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.
.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane przetwarzam w celu realizacji zamówienia oraz jego rozliczenia. Szczegóły dotyczące ochrony danych osobowych znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

Zapisując się do newslettera:

* wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865, moich danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego, w szczególności w celu przesyłania informacji o produktach, promocjach i świadczonych usługach oraz składania ofert i propozycji zawarcia umowy i w tym zakresie do bezpośredniego kontaktu elektronicznego za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail). Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO, po zapoznaniu się przeze mnie z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania danych osobowych.


* wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Małgorzaty Musiał prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865

Drogi Gościu! Aby móc dopasować sposób korzystania ze strony oraz aby móc ulepszać funkcjonalność mojej strony i dostarczać Tobie coraz lepsze usługi, potrzebuję Twojej zgody na dopasowanie funkcjonalności strony do Twojego zachowania. Pamiętaj, że dbam o Twoją prywatność i bez Twojej zgody nie zwiększę zakresu tych uprawnień. Zgodę na ich przetwarzanie możesz wycofać w każdej chwili – szczegóły znajdziesz na podstronie Polityki Prywatności.
Zgodnie z przepisami prawa, w tym w szczególności na podstawie art. 13 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (powszechnie określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”), pragnę poinformować o przetwarzaniu Twoich danych i o zasadach przetwarzania. Po wyrażeniu przez Ciebie zgody i kliknięciu w pole Zgadzam się będę zbierać dane osobowe, w ramach korzystania przez Ciebie z moich stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności portalu/strony internetowej, w tym zapisywanych w plikach cookies. Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celach określonych w mojej Polityce Prywatności, w szczególności abym mogła: – zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć boty, oszustwa i nadużycia, – dokonywać pomiarów, które pozwalają mi udoskonalać moje usługi. – jeżeli wyrazisz na to dodatkową zgodę – również w celu marketingu bezpośredniego, Twoje dane osobowe będą lub mogą być przekazywane do podmiotów realizujących usługi na moją rzecz, moich podwykonawców oraz podmiotów uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądów lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także w każdym czasie wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw wobec dalszego przetwarzania oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności, która opisuje również w jaki sposób możesz poinformować mnie o swoim żądaniu. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie. Z kolei taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i naszego marketingu własnego jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych mojej firmy, jak również podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody. Wedle mojej najlepszej wiedzy wdrożyłam wszelkie środki bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych wymagane przez przepisy prawa w zakresie ochrony danych osobowych, zaś Twoje dane osobowe są przetwarzane z należytą starannością i odpowiednio chronione przed dostępem do nich przez osoby do tego nieupoważnione. Wszelkie postanowienia dotyczące ochrony danych osobowych oraz plików cookies znajdziesz również w Polityce Prywatności. Dlatego też proszę kliknij przycisk „Zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z moich usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji „desktop”, jak i „mobile”, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865 Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać pisząc wiadomość e-mail na adres m.musial@dobrarelacja.pl