Gosia Musiał

Gosia Musiał

Co jest najważniejsze

Kładą się wieczorem spać targani wyrzutami sumienia.
Krzyknęli.
Nie słuchali.
Popędzali.
Oskarżyli.
Nie poświęcili uwagi opowieściom o lego, nowym serialu czy rozgrywce w ulubionej grze.


Obiecują sobie, że następnego dnia będzie inaczej, że będą bardziej uważni, troskliwi, że przygotują zdrowy posiłek, poćwiczą z dzieckiem słówka z angielskiego, kreatywnie je zabawią i coachingowo pogawędzą. A potem wstają rano i z godziny na godzinę odhaczają kolejne niepowodzenia w realizacji szczytnych planów.

 

Motywowani wyrzutami sumienia sięgają po jedną z dziesiątek zalegających na półce rodzicielskich książek. Książek o byciu lepszym rodzicem.
Czytają mniej lub bardziej uważnie. Kreślą kolejne plany, stawiają dalsze cele, by jutro znów doznać mniejszych bądź większych niepowodzeń i dojść do wniosku, że się nie nadają.
Albo wręcz zakopać się w poczuciu winy, że dostali cudowne dzieci, a wszystko psują, nic nie robią jak należy, cokolwiek to w ogóle znaczy.Potem jest jeszcze gorzej, bo życie nie oszczędza i przynosi kolejne wyzwania. Dziecko ma lęki, kłopoty w szkole czy przedszkolu, niedostatki życia towarzyskiego, dojrzewa, surfuje po sinusoidzie rozwoju psychicznego, zmaga się z bólem egzystencji, ma złamane serce lub jakiekolwiek jeszcze inne wyzwania.
I oni naprawdę nie wiedzą, co zrobić.
Zachęcać, odpuszczać? Pobłażać, naciskać? Pozwolić, zabronić?
Być twardym czy miękkim?

Doskonale wiedzą, jak wielkie znaczenie dla przyszłości dziecka ma ich działanie tu i teraz. Ich reakcje, postawy i wybierane strategie. Wszystko jest takie ważne dla dziecięcego dobrostanu, pamiętają własne braki i niedostatki i absolutnie chcą ich oszczędzić swojemu potomstwu. Zatem lustrują każdy swój krok i ciągle wydaje im się, że zawodzą, niedomagają, nie dają rady.
Że są kiepskimi rodzicami.A to przecież nie ma znaczenia. Jeśli jest coś, co się naprawdę liczy, to obecność.
Mogę nie mieć pojęcia, jak i co zrobić, ale w tej niewiedzy jestem blisko siebie i ciebie.
Blisko siebie – bo szukam, o co mi chodzi i traktuję siebie samą z łagodną wyrozumiałością.
Blisko ciebie – bo sprawdzam, o co tobie chodzi i traktuję cię z łagodną wyrozumiałością.
Bez przyklejania nam etykietek, oczekiwań, jacy powinniśmy oboje być, bez obarczania winą. Bez kreślenia wizji idealnej rodziny, idealnych dzieci/rodziców, idealnych momentów i perfekcyjnych sytuacji.

Nawet kiedy powinie mi się noga, kiedy reaguję nie tak, jak bym chciała – wracam najszybciej jak to możliwe do siebie i do ciebie. Nie chcę rozpamiętywać tego, co było ani zamartwiać się tym, co nadejdzie. Chcę być w tym, co jest między nami teraz. Dawać swoją uwagę i świadomość, jak pisze Daniel Siegel*.Kochaj i rób co chcesz, mówił św. Augustyn.
Po prostu bądź, śpiewała Kora.
A zespół Akurat śpiewał lirycznie: lubię mówić z tobą. Chcę lubić mówić i być. Patrzeć ci w oczy nie rozpamiętując porzuconych skarpetek, nie odniesionych talerzy i nie odrobionych zadań, tylko ciesząc się tym wspólnym czasem. Tym, że jesteśmy razem, mamy siebie i to samo w sobie jest radością. 

 

 

To proste zadanie, i niełatwe zadanie. Nasze rodzicielstwo zbudowane jest na naszych dziecięcych doświadczeniach, a te bywały różne. Czasem bardzo trudne. Jednak jest z tym trochę jak z szachami – faza otwarcia ma znaczenie, ale nie przesądza o całości.
Jeśli mam na cokolwiek skierować swoją rodzicielską energię, to na bycie blisko dziecka – i siebie samej. Otulenie siebie miłością i łagodnością, aby obie popłynęły ze mnie na moich bliskich.


To chcę robić, będąc obecną.* Cytat i główna myśl przewodnia tekstu inspirowane są najnowszą książką Daniela Siegla i Tiny Payne Bryson ”Potęga obecności”, wydawnictwo Mamania 2020.

 

Foto: Zbiory Unsplash

Podziel się tym artykułem: 

Share on facebook
Share on email
Spodobał Ci ten artykuł?

Zapisz się do newslettera

W pierwszej kolejności dowiaduj się o nowych wpisach, o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
4 lat temu

I kredki się wysypaly jak powiedziałby syn. Popelnilas cudowny absolutnie tekst. Daje ukojenie i spokój którego w rodzicielskim multitasking brakuje. Dziekuje….

Joanna
Joanna
4 lat temu

Dziękuję!

Paula
Paula
4 lat temu

Usiadłam w fotelu, z łzami cieknącymi po policzkach przez rozpamiętywanie dzisiejszych sytuacji… 3,5 córeczka z lekko obniżonym rozwojem psychoruchowym, 8 tygodniowe maleństwo, straszna zazdrość… Puscily mi nerwy, uderzyła w główkę, płacz obu dziewczynek i moja zła reakcja… Wyrzuty sumienia ze nie zdążyłam, że odepchnęłam, uderzyłam w rękę… I to poczucie bezsilności, żalu i złości na samą siebie, beznadziejności… Tęsknoty za normalnością i beztroskim spędzaniu czasu z dziećmi ten tekst jest bardzo dobry, choć trochę koi smutek, dziękuję

Aneta
Aneta
1 miesiąc temu

Ależ w sedno.

stopkalog_bw

© 2013-2023 Małgorzata Musiał.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

4
0
Skomentuj!x

Dołącz doDOBREGO GRONA

Zapisz się i pobierz bezpłatne materiały.
W pierwszej kolejności dowiesz się o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.
.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane przetwarzam w celu realizacji zamówienia oraz jego rozliczenia. Szczegóły dotyczące ochrony danych osobowych znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

Zapisując się do newslettera:

* wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865, moich danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego, w szczególności w celu przesyłania informacji o produktach, promocjach i świadczonych usługach oraz składania ofert i propozycji zawarcia umowy i w tym zakresie do bezpośredniego kontaktu elektronicznego za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail). Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO, po zapoznaniu się przeze mnie z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania danych osobowych.


* wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Małgorzaty Musiał prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865