Gosia Musiał

Gosia Musiał

Chcemy waszego dobra

Kiedy zapytać rodziców, jakie umiejętności chcieliby przekazać swoim dzieciom, w co wyposażyć je na dorosłe życie – padają oczywiście różne odpowiedzi, ale większość związana jest z tzw. kompetencjami miękkimi.

 

Chcemy, żeby:

  • były asertywne,
  • były empatyczne,
  • znały swoje granice i respektowały czyjeś
  • umiały wyrażać emocje
  • troszczyły się o innych ludzi
  • znały swoją wartość
  • miały dystans do opinii innych na swój temat
  • potrafiły rozwiązywać konflikty
  • autentycznie wyrażały siebie

i tak dalej, w tym duchu.

 

Pytałam różne grupy warsztatowe o te pożądane umiejętności, i listy za każdym razem wyglądały niemal identycznie. Aż któregoś razu jeden z uczestników przytomnie zauważył, że to jest NASZA rodzicielska lista – odzwierciedlająca nasze pragnienia, nasze deficyty i nasze zmagania.

 

✅ Bo to my nie mogliśmy płakać, gdy nam było smutno.
✅ Albo złościć się, gdy nasze granice zostały przekroczone.
✅ Lub musieliśmy ustępować “głupszemu” w sprzeczce.
✅ To nam nie wolno było nie pocałować cioci lub powiedzieć babci, że jej zupa jest niesmaczna.

 

I choć pozycje z listy “co chciałabym przekazać dziecku” są w moich oczach piękne, pomocne i zasługują na pielęgnowanie, to warto mieć wcale nie z tyłu głowy myśl, że one są głównie NASZE. To my odczuwaliśmy tęsknotę za nimi i nabywamy je niemałym wysiłkiem w swojej dorosłości.
Wszystko jest ok, dopóki wykładamy je na stół i zapraszamy dzieci do skosztowania. Gdy sami się nimi karmimy, a dzieci nam w tym towarzyszą i widzą, że to nam służy.
Jednak gdy zaczynamy usilnie namawiać je, lub wręcz wciskać im do gardeł, jest już o krok za daleko.

 

👉Gdy próbujemy podejść kilkulatka z różnych stron, aby nauczyć go technik samoregulacji.

👉Gdy szkolniakowi perorujemy o tym, jak ważne jest, by miał swoje zdanie, a nie słuchał ciągle kolegów.

👉Gdy wkraczamy między kłócące się dzieci i bez pytania o zgodę zaczynamy mediować ich konflikt.

 

Gdy tracimy z oczu dzieci, ich wyzwania i ich dążenia, bo na pierwszym planie mamy cele do osiągnięcia i umiejętności do przekazania.

 

“Mamo, nie chcę słuchać twoich psychologicznych trików” – tak albo podobnie brzmiały słowa jednego z moich dzieci przeżywających jakieś życiowe rozterki. Miałam mnóstwo podpowiedzi i wskazówek, jak mogłoby sobie pomóc w tej sytuacji, ale ono chciało zrobić to po swojemu. Moim zdaniem strategie, po które zamierzało sięgnąć, były nieefektywne i bezcelowe, ale to były decyzje dziecka, a ono potrzebowało ode mnie nie moich doświadczeń, tylko czułej obecności.

 

Dan Siegel i Tina Payne Bryson w książce “Potęga obecności” piszą już na samym wstępie:
Jaka jest najważniejsza rzecz, jaką mogę zrobić dla swoich dzieci, by pomóc im odnieść sukces i poczuć się na świecie jak w domu?(…) Nasza odpowiedź jest prosta (choć niekoniecznie łatwa do zastosowania): Bądźcie obecni przy swoich dzieciach”.

 

Kiedy tracimy z oczu nasze dzieci z ich życiem wewnętrznym, ich wyzwaniami i ich pragnieniami, schodzimy na tę samą drogę, która kiedyś nam samym przysporzyła tyle cierpienia: drogę, na której chcemy dziecko ciosać wedle swojej wizji, wiedząc lepiej, co dla niego jest dobre, i za co nam jeszcze będzie wdzięczne.

 

Chcąc dobra dla tych, którym towarzyszymy w rozwoju, przede wszystkim otwórzmy ucho, słuchając, jak widzą świat i co o nim sądzą, bądźmy przy nich, gdy w tym świecie szukają miejsca dla siebie – na drugim miejscu stawiając uczenie, przekazywanie i wyposażanie.

 

Jest spora szansa, że naprawdę będą nam za to wdzięczne.

Jeśli ten tekst był dla Ciebie wpierający i chcesz mnie wesprzeć w pisaniu kolejnych:

Foto: Unsplash

Podziel się tym artykułem: 

Share on facebook
Share on email
Spodobał Ci ten artykuł?

Zapisz się do newslettera

W pierwszej kolejności dowiaduj się o nowych wpisach, o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
1 rok temu

Bardzo dawno mnie tu nie było. A jak już zajrzałam, to się popłakałam. Dzięki. Z głebi serca – dzięki 🙂

Joanna
Joanna
1 rok temu

Bądźmy obecni❤️

Dagma
Dagma
1 rok temu

Przydatny tekst, dziękuję! Biorę się za książkę, dzięki za przypomnienie.

Kasia
Kasia
1 rok temu

Małgosiu dziękuję bardzo. Muszę wydrukować twoje słowa i mieć na biurku pod ręką, żeby wracać do nich i przypominać sobie, o tym co ważne ! ! !

stopkalog_bw

© 2013-2023 Małgorzata Musiał.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

4
0
Skomentuj!x

Dołącz doDOBREGO GRONA

Zapisz się i pobierz bezpłatne materiały.
W pierwszej kolejności dowiesz się o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.
.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane przetwarzam w celu realizacji zamówienia oraz jego rozliczenia. Szczegóły dotyczące ochrony danych osobowych znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

Zapisując się do newslettera:

* wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865, moich danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego, w szczególności w celu przesyłania informacji o produktach, promocjach i świadczonych usługach oraz składania ofert i propozycji zawarcia umowy i w tym zakresie do bezpośredniego kontaktu elektronicznego za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail). Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO, po zapoznaniu się przeze mnie z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania danych osobowych.


* wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Małgorzaty Musiał prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865