Gosia Musiał

Gosia Musiał

Dążąc do równowagi

Spędzam ze swoimi dziećmi bardzo dużo czasu. Staram się im dawać siebie nawet wtedy, gdy jestem zmęczona – ale widzę, że tego potrzebują. Odsuwam więc nierzadko swoje zmęczenie na bok, bawię się kotka, gram w gry, układam lego. Zapraszam je do kuchni, by uczestniczyły w przygotowywaniu posiłków, pozwalam im sprzątać razem ze mną, choć wiem, że sama zrobię to szybciej, lepiej i dokładniej.

 

Odpowiadam na setki pytań, nieraz zadawanych przez całą trójkę jednocześnie. Wychodzę z nimi na spacery wtedy, gdy mam ochotę zaszyć się z książką pod kocem – ale rozpiera je energia, chcą biegać, więc idziemy.

 

Wstaję o 7 rano w niedzielę, by jechać na turniej piłki nożnej. Czytam wieczorem każdemu z osobna, nawet gdy po całym dniu padam na twarz i wolałabym poczytać samej sobie.

 

Naprawdę próbuję wychodzić naprzeciw ich potrzebom. Chcę, by wiedziały, że jestem dla nich tak bardzo, jak bardzo tego potrzebują.

 

Pilnuję przy tym własnych potrzeb. Kiedy naprawdę nie mam na coś siły, mówię o tym otwarcie. Gdy proponują zabawę, na myśl o której cierpnie mi skóra, sygnalizuję, że wolałabym spędzić czas z nimi, ale w inny sposób. A czasem mówię po prostu „dość” i zajmuję się sobą.

 

Dążę do równowagi, jednym słowem. I już, już wydaje mi się, że jest ona zachowana i wszyscy mają mnie więcej tyle, ile potrzebują – siadam więc do cowieczornego czytania.

 

– „Mama Franklina była wyjątkowa. Ćwiczyła z nim podania, nawet gdy była zajęta, piekła mu jego ulubione ciasteczka i czytała przed snem również wtedy, gdy była już zmęczona” – snuję opowieść z wybranej przez jedno z dzieci książeczki.

 

– O, to nie tak jak nasza mama – dziecko wzdycha z tęsknotą.

– Jak to nie? – wykrztuszam ze zdumieniem.

– No, ty nam nie czytasz, jak jesteś zmęczona. Mówisz wtedy, że nie masz już siły.

 

Oprócz zachowywania względnej homeostazy w naszym rodzinnym organizmie, staram się też nie traktować rodzicielstwa jako poświęcania się. Dzięki temu takie dialogi po prostu zapadają mi w pamięć, zasilając konto anegdot rodzinnych – ale nie wywołują oburzenia, smutku, czy rozczarowania.

 

Stąd już chyba niedaleko do składania siebie samej na ołtarzu rodzicielstwa z goryczą i umartwieniem.

 

Wolę dawać siebie swoim dzieciom z radością, nawet jeśli nie zawsze ją widać.

 

Foto: Unsplash

Podziel się tym artykułem: 

Share on facebook
Share on email
Spodobał Ci ten artykuł?

Zapisz się do newslettera

W pierwszej kolejności dowiaduj się o nowych wpisach, o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
10 lat temu

Witam,
trafiłam na bloga, bo jestem mam dwóch dziewczynek 3 i 1,5 roku i raptem kilka dni temu dowiedziałam się, że w drodze jest kolejny członek naszej rodziny:) Jestem w szoku łamane przez załamana, bo już teraz ledwo się wyrabiam… Staram się być jak mama Franklina, czyli nie tylko wydać dzieciom posiłek, zmienić pieluchę, ale też spędzić czas na zabawie, czy nawet wspólnym obejrzeniu bajki w TV;) ale brakuje mi coraz więcej czasu i cierpliwości… a co będzie za te 7 m-cy… Liczę, że Pani blog i wpisy podniesie mnie na duchu! Pozdrawiam, Magda

Magda
10 lat temu

Właśnie tego spokoju mi w tej ciąży brakuje, nie chodzi o dzieci, ale chyba o hormony:) jestem rozbita, smutna bez powodu i ciągle czuję niepokój, mam nadzieję, że przejdzie z 1 trymestrem:)

stopkalog_bw

© 2013-2023 Małgorzata Musiał.
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

4
0
Skomentuj!x

Dołącz doDOBREGO GRONA

Zapisz się i pobierz bezpłatne materiały.
W pierwszej kolejności dowiesz się o tym, co planuję i jaka forma wsparcia w rodzicielstwie właśnie pojawia się na horyzoncie.
.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Małgorzata Musiał prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON 790283865. Twoje dane przetwarzam w celu realizacji zamówienia oraz jego rozliczenia. Szczegóły dotyczące ochrony danych osobowych znajdziesz w klauzuli informacyjnej.

Zapisując się do newslettera:

* wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Małgorzatę Musiał prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865, moich danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego, w szczególności w celu przesyłania informacji o produktach, promocjach i świadczonych usługach oraz składania ofert i propozycji zawarcia umowy i w tym zakresie do bezpośredniego kontaktu elektronicznego za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail). Powyższa zgoda została wyrażona dobrowolnie zgodnie z art. 4 pkt 11 RODO, po zapoznaniu się przeze mnie z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania danych osobowych.


* wyrażasz zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Małgorzaty Musiał prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą Vivens Małgorzata Musiał, ul. Leszczyńskiego 103/19, 85-137 Bydgoszcz, wpisaną do CEIDG, NIP 8451689976, REGON: 790283865